Godło Polski oraz logotyp Głównego Urzędu Miar

Międzynarodowe Forum Gospodarczo Energetyczne GATEWAY FORUM za nami!

Międzynarodowe Forum Gospodarczo Energetyczne GATEWAY FORUM za nami!

Kampus dla biznesu

Trzecia już edycja Międzynarodowego Forum Gospodarczo-Energetycznego GATEWAY Forum 2025 odbyła się 16 października 2025 roku w  Zakątku Świętokrzyskim „Piramida” w Grzybowie koło Staszowa. Było to jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarczych jesieni w regionie świętokrzyskim, gdzie była okazja, by zaprezentować ofertę biznesową Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego GUM.

Przedstawiciele Politechniki Świętokrzyskiej mówili o  możliwościach współpracy Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego GUM z biznesem w zakresie badań i projektów B+R. Broker technologii Magdalena Fudala zaznaczyła wzajemna potrzebę angażowania nauki w rozwiązania przemysłowe. Przedstawiła kluczowe atuty współpracy z laboratoriami: nowoczesne wyposażenie, wsparcie kadry naukowców, gwarancje jakości, ograniczenie kosztów i krótszy czas realizacji, co dla biznesu jest wartością nadrzędną.

Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny GUM miał także swoje stoisko w strefie marek, gdzie podczas całej konferencji można było zapoznać się z ofertą laboratoryjną i pobrać materiały informacyjne.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele rządów, samorządów, świata nauki i biznesu z Polski, Ukrainy oraz kilku innych krajów Europy i świata.Forum, zorganizowane przez Polsko-Ukraińską Izbę Gospodarczą i Europejskie Stowarzyszenie Rozwoju, odbyło się pod hasłem „Gospodarka, energia i technologia – wizje przyszłości w czasie globalnych przemian”. W trakcie całodniowego programu odbyło się pięć głównych paneli tematycznych:

  1. „Gospodarka w czasie wielkich światowych zmian oraz doktryny energetyczne dla bezpieczeństwa” – eksperci analizowali globalne wyzwania gospodarcze, geopolityczne i energetyczne, wskazując na konieczność tworzenia spójnej strategii bezpieczeństwa energetycznego Europy.
  2. „Przemysły przyszłości: żywność i mobilność w erze globalnych wyzwań” – dyskusja poświęcona była bezpieczeństwu żywnościowemu, transformacji rolnictwa i przyszłości mobilności w Europie.
  3. „Nowa energia świata – od węgla do atomu i OZE” – debatowano o roli energetyki jądrowej, dekarbonizacji, barierach dla OZE i o optymalnym miksie energetycznym do 2030 roku.
  4. „Miks energetyczny jutra” – rozmowy dotyczyły współpracy polsko-ukraińskiej w zakresie gazu, wodoru i ropy, a także kierunków rozwoju infrastruktury przesyłowej.
  5. „Sztuczna inteligencja, cyberbezpieczeństwo i infrastruktura przyszłości” – końcowy panel poświęcono roli nowych technologii w rozwoju miast i państw oraz budowaniu odporności na zagrożenia geopolityczne i klimatyczne.

Na zakończenie forum odbyła się uroczysta gala wręczenia prestiżowych statuetek „Brylat Świętokrzyski”, przyznawanych za wybitny wkład w rozwój regionu i budowanie jego pozytywnego wizerunku w kraju i za granicą.

Laureatami I edycji zostali: Aleksander Kwaśniewski prezydent Polski w latach 1995 – 2005, uhonorowany za wieloletnie działania na rzecz współpracy międzynarodowej i dialogu społecznego, a przede wszystkim za utrzymanie na mapie Polski województwa świętokrzyskiego oraz Witold Zarazka – przedsiębiorca i filantrop, wyróżniony za wkład w rozwój gospodarczy województwa świętokrzyskiego i wspieranie inicjatyw społecznych. W kontekście rozwoju regionu uczestnicy Forum wspomnieli również tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej  Przemysława Gosiewskiego, przypominając jego zasługi dla infrastrukturalnego i społecznego rozwoju ziemi świętokrzyskiej.

Forum było platformą do rozmów o inwestycjach, bezpieczeństwie energetycznym i cyfrowym oraz o przyszłości współpracy gospodarczej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.